Archived radio high school quiz programs

Scholastic Games header image 3

Standout Scholar Award Winners

THE STANDOUT SCHOLAR HONOR ROLL

THE “STANDOUT SCHOLAR AWARD” IS A WEEKLY PRIZE IN RECOGNITION TO OUTSTANDING STUDENTS  (each award $50 to the student judged to have contributed the most to his or her team on that particular program.  Multiple awards are possible as schools return for playoffs).  BELOW ARE THE ALL-TIME MULTIPLE AWARD WINNERS: 

Tony Tracey, the first 8-time “Standout Scholar” winner

Marty Mendenhall won 8 Standout Scholar awards in 2012 and 2013

EIGHT to Tony Tracey, North Ridgeville

(2000-01, 2001-02,

2002-03),

and Marty Mendenhall, Olmsted Falls

(2011-12, 2012-13)

JOHNSON, CHAD-Amh Steele 2015
buttittaodcs-headshot

SEVEN to Chad Johnson, Amherst Steele (2013-14, 2014-15), Galen Buttitta, Open Door Christian (2006-07, 07-08, 08-09),  and Casey Lehman, Vermilion (2005-06, 06-07, 07-08), and

Klima-Standout-LkRdg-2010 SIX to Women’s Leader: Haddie Klima, Lake Ridge (2009-10, 2010-11), and Pete Stamatis (2014-15, 15-16)

VILAGISG2014ALHS-Litzler-headshot

STAMATIS, Avon-3 FIVE to Adam Litzler, Avon Lake (2011-12, 2012-13, 2013-14),Nick Vilagi, North Ridgeville (2009-10, 2010-11, 2011-12)

reed-headshot-w-name

REED

and Brad Reed, Keystone (2002-03, 2003-04)

FOUR to Jim Coury, Olmsted Falls (2010-11), SS OlmstFalls-Coury-2011-headshot
a Jeopardy Championship winner two years later,RIVERA-Olm Falls 2015 KRUGMAN-Elyria
SG14-Eliz-DeMarco-Midv-headshot also to Xavier Rivera, Olmsted Falls (2013-14, 2014-15), Isaiah Krugman, Elyria (2013-14, 14-15, 15-16) Elizabeth DeMarco, Midview (2012-13, 2013-14), also Nora Stewart, Oberlin (2008-09, 07-08), Max Mason, Amherst (2006-07, 07-08), James Ignatz-Hoover, Elyria (2003-04, 04-05, 05-06), Mark Hall, Clearview (2002-03, 03-04), Haley Wightman, Avon Lake (2001-02), to Andy Donato, Elyria (2000-01), and
Jacqueline Schumacher, N. Ridgeville (1998-99)

THREE to Mitchell Carson, Elyria Catholic (2014-15, 15-16),Ryan Martin, Firelands(2014-15, 15-16),  Jake Westfall, Firelands High School (2011-12), Russ Smith, Keystone (2008-09, 2009-10), Josh Ballard, Midview (2002-03), David Hadaway, Amherst Steele (1999-2000, 01-02, 02-03), Andrew McDaniel, Oberlin (2000-01, 01-02), John Cocco, Marion L. Steele, Amherst (1998-99), Bob Majoras, Elyria Catholic (1999-2000), Jonathan Bond, Elyria (1998-99, 1999-2000), Katie Stanchak, Lorain Catholic (2003-2004), Brian Carlson, Elyria Catholic (2005-2006), and Dustin Trabert, Lake Ridge Academy (2005-2006) and Nikolai Zemesarajs, Vermilion (2006-07, 07-08)

STANDOUT SCHOLAR AWARDS -by Year

2016-17

Riley Lowe, Vermilion (1/30)                                      $ 50

Luke Peters, Keystone  (2/6, 4/10)                   $100

Joshua Lacoste, Lake Ridge Acad. (2/13, 5/2) $100

Sylvester Rabineau, Brookside (2/20)              $ 50

Nathan Frankart, Amherst Steele (2/27, 3/27)  $100

Ethan Greenly, Midview (3/7)                         $ 50

Alex Stamatis, Avon (3/13, 4/17, 5/8, 5/22)    $200

Molly McCafferty, Olmsted Falls (3/20, 4/24) $100

Michael Durdak, Firelands (4/17)                    $ 50

Joey Calabrase, Olmsted Falls (5/15)               $ 50

2015-16

1/26, 4/12-Jack DeBouter ($100);

*2/2, 3/30-Ryan Martin, Firelands ($100);

 2/9-Ian Schank, Keystone ($50);

 2/16-Jeremy Basinski, Elyria Catholic ($50);

*2/23, 4/5, 5/2, 5/17- Pete Stamatis, Avon ($200);

*3/1-Isaiah Krugman, Elyria ($50);

 3/8, 4/25-Alex Loar, Avon Lake ($100);

 3/15-Stefan Jonsson, Vermilion ($50);

 3/22-Steven Livingston, North Ridgeville ($50);

 4/18, 5/9-Mitchell Carson, Elyria Catholic ($100)

*[Also won SS Awards in 2015: Martin (1), Carson (1), Krugman (2), and Stamatis (2)]

2014-15

1/26-Liz Kleinhenz, Midview ($50);

2/3, 4/13-Pete Stamatis, Avon ($100);

2/9-Mitchell Carson, Elyria Catholic ($50);

2/16-Rowena Kobrak, Lake Ridge Acad. ($50);

2/23-Ryan Martin, Firelands ($50);

*3/2, 4/7, 5/5, 5/18-Chad Johnson, Amherst Steele ($200);

*3/9, 4/27,5/11-Xavier Rivera, Olmsted Falls ($150);

3/16-Cherokee Toole, Oberlin ($50);

3/30,4/20-Isaiah Krugman, Elyria ($100);

*[Also won SS Awards in 2014: Johnson (3) and Rivera (1)]

 

2013-14  *Multiple award winners
1/27 -Daniel Dovala, Elyria Catholic
2/3 – Isaiah Krugman, Elyria
2/10, 3/24 Adam Litzler, Avon Lake * (5, including 1 in 2012 +2 in 2013)
2/17, 4/28 – Kyle Rosser, Clearview * (2)
2/24, 3/31 – Elizabeth DeMarco, Midview  * (4, including 2 in 2013)
3/3 – Janice Sikon, Keystone * (2, including 1 in 2012)
3/10, 4/21, 5/12 – Chad Johnson, Amherst Steele (3)
3/17 – Nick Stamatis, Avon
4/7 – James Wojtal, Lake Ridge Academy
4/14, 5/19 – Andy Nageotte, Olmsted Falls * (2)
5/5 – Xavier Rivera, Olmsted Falls
STANDOUT SCHOLAR AWARDS 2012-13  *Multiple award winners

1/28   –  Kevin Cole  –  Vermilion * (2, including one in 2012)
2/3, 4/16   –  Adam Litzler  –  Avon Lake * (3, including one in 2012)
2/11 –  Greg Rozmarynowicz – Elyria Catholic
2/18, 4/9, 5/6, 5/20 – Marty Mendenhall – Olmsted Falls * (8:  4 this year, 4 last year, tying record of multiple awards.)
2/25  –   Thomas Parks  –  Clearview
3/5   –  Zaeem Lone –  Lake Ridge Academy
3/11, 4/1  –  Glenna Medwid  –  Oberlin  * (2)
3/19   –  Jim Gronsky  –  Wellington
3/25  –   Mary Scherer  –  Elyria  *  (2, including one in 2011)
4/22  –   Austin Wood  –  Columbia
4/29, 5/13  –  Elizabeth DeMarco  –  Midview * (2)

STANDOUT SCHOLAR AWARDS 2011-2012  *Multiple award winners

1/30  Corey East, Columbia High School
2/6   Kevin Cole, Vermilion High School
2/13  Janice Sikon, Keystone High School
2/21, 4/2, 4/30  Nick Vilagi, North Ridgeville High School* (5, including these, one in 2010 and one in 2011)
3/1, 4/23 ,5/7, 5/21  Marty Mendenhall, Olmsted Falls High School * (4)
3/5   John Bennett, Lake Ridge Academy
3/12  Adam Litzler, Avon Lake High School
3/19, 4/16, 5/14  Jake Westfall, Firelands High School  *(3)
4/9   Lindsay Quintero, Avon Lake High School

STANDOUT SCHOLAR AWARDS 2010-2011  *Multiple award winners

1/31, 4/4- Abigail Carney, Midview * (2)
2/7- Mary Scherer, Elyria
2/14 – Nick Vilagi, North Ridgeville * (one previous award in 2010)
2/21- Jeff Pitts, Elyria Catholic * (one previous award in 2010)
2/28, 3/28 – Doug Isenberg, Lorain * (2)
3/7, 5/9 – Haddie Klima, Lake Ridge Academy * (total of 6, including four awards in 2010-setting women’s record)
3/14 – Nick Gulish, Firelands
3/22, 4/18, 5/16, 5/23– Jim Coury, Olmsted Falls * (4)
4/11- Lucas Flowers, Elyria * (one previous award in 2010)
4/25 – Aaron Powers, Vermilion
5/2 – Zac Krislov, Lake Ridge Academy * (one previous award in 2009)

STANDOUT SCHOLAR AWARDS 2009-2010  *Multiple award winners
1/25 – Lucas Flowers, Elyria High
2/1, 4/19 – Russ Smith, Keystone High* (plus one in 2009)

2/8, 4/12 – Jacob Morris, Oberlin*
2/15, 3/29 – Marty Ellis, Elyria Catholic*
2/22 – Zach O’Connor, Avon Lake
3/2 – Luke Louder, Brookside
3/9, 4/26, 5/10, 5/17 – Haddie Klima, Lake Ridge Academy*
3/16 – Nick Vilagi, North Ridgeville
3/22 – Christopher Costin, Avon
4/5 – Jon Boggs, Vermilion
5/3 – Dyani Sabin, Oberlin

2008-2009 *multiple award winners

1/26-Nick Corbin, North Ridgeville
2/2-David McGivern, Columbia
2/9 – Ian King, Vermilion
*2/16, 4/13, 5/11-Galen Buttitta, Open Door (3, plus 4 previous years-grand total 7)
*2/23, 4/20, 5/25 -Nora Stewart, Oberlin (3, plus 1 award previous year)
3/2- Jeff Pitts, Elyria Catholic
*3/9, 4/27 – Kevin Reisdorff, Avon (2)
3/16-Zac Krislov, Lake Ridge Academy
3/23-Anthony Savage, Firelands
3/30-Russ Smith, Keystone
4/6 – Darrin Schultz, Vermilion
5/4 – Kevin Gross, Elyria Catholic
5/18-Ricky Kaszar, Elyria Catholic
2007-2008   *multiple award winners 

*1/28, 5/5 -Casey Lehman, Vermilion (2 plus 2 in 2006)

2/4 – Fred Turkington, Avon
*2/12, 5/12-Isaac Jilbert, Lake Ridge Acad. (2)
2/18-Nora Stewart, Oberlin
2/25-Ryan Mahoney, Midview
*3/7, 3/24, 4/7 – Max Mason, Amherst Steele (3, plus one in previous year)
*3/11, 4/28 -Chris Smith, Southview (2)
*3/18-Tyler Bacsi, Keystone
*3/30, 4/14-Galen Buttitta, Open Door Christian (2, plus 2 in previous year)
*4/22, 5/29 -Nikolaj Zemesarajs, Vermilion (2)

2006-2007: *multiple award winners 

1/15 Tim Forthofer, Clearview High School
1/23 Tyler Bacsi, Keystone High School
1/29 Rubina Ratnaparkhi, Lake Ridge Academy
2/5 *Andrew O’Donnell, Avon Lake
2/12, 4/16, 5/15 *Casey Lehman, Vermilion (3, plus two in 2006)
2/19 Scott Douglas, Columbia High School
2/26 Kate Scherer, Elyria High School
3/6, 5/1 *Galen Buttitta, Open Door Christian School (2)
3/12 Sruti Ramadugu, Avon High School
3/26 Max Mason, Amherst Steele
4/2, 5/7 Kelsey Stefanik-Sidener, Columbia  (2)
4/9 Ethan Glor, Lake Ridge Academy
4/23 Meghan Bender, Columbia
5/21 Nikolai Zemesarajs, Vermilion

2005-2006:   *multiple award winners
1/30 Max Kornblith, Lake Ridge Academy
2/7 Matt Smola, Avon High School
2/14 * James Ignatz-Hoover, Elyria (see also 4/17 program)
2/21 * Casey Lehman, Vermilion (see also 4/3 program)
2/28 Taylor Seman, Midview
3/6 Bradley Akin, Amherst Steele
3/13 Nate Nicoll, North Ridgeville
3/20 Brian Carlson, Elyria Catholic
3/27 Ellie Fought, Columbia High (plus one previous year)
4/3 *Casey Lehman (2nd this year), Vermilion
4/10 Fred Turkington, Avon
4/17 *James Ignatz-Hoover, Elyria -2nd this year
4/24 *Brian Carlson, Elyria Catholic-2nd this year (see below)
5/1 *Dustin Trabert, Lake Ridge (see below)
5/8 *Dustin Trabert, Lake Ridge-2nd this year (see below)
5/16 *Brian Carlson, Elyria Catholic-3rd this year
5/23 *Dustin Trabert, Lake Ridge-3rd this year

2004-2005: (to 12 different winners) *multiple award winners
1/31 Greg Liederbach, Keystone
2/7, 5/2 *Bradley Akin, Amherst Steele
2/14 Katie Potter, Columbia
2/21 *James Ignatz-Hoover, Elyria (+ one in previous year)
2/28 Brooks Camp, Clearview
3/7, 4/4 * John Olmsted, Lake Ridge
3/15, 4/12, 5/9, 5/23 *Andrew O’Donnell, Avon Lake (+ one in previous year)
3/21 Jamaica Pouncy, Oberlin
3/28 Amy Tucker, Vermilion
4/18 Ellie Fought, Columbia
4/25 Evan Poirson, Oberlin
5/16 Danny Grohwargo, Lake Ridge

2003-2004 *multiple winners this year.
2/1, 4/11, 5/9 *Mark Hall, Clearview (+ one below, previous year)
2/8, 4/18, 5/16, 5/23 *Brad Reed, Keystone (+ one below, previous year)
2/15 Anthony DeMaria, Open Door
2/22 James Ignatz-Hoover, Elyria
2/29 Marcus Hull, Firelands
3/7 Jason Rife, Avon Lake
3/14, 4/25 *Katie Stanchak, Lorain Catholic
3/28 Pat Augustine, Elyria
5/2 Andrew O’Donnell, Avon Lake (see 2004-2005)

2002-2003    

1/23 Tyler Bacsi, Keystone High School

 1/29 Rubina Ratnaparkhi, Lake Ridge Academy

2/5 *Andrew O’Donnell, Avon Lake 
2/12 *Casey Lehman, Vermilion
2/19 Scott Douglas, Columbia High School
2/26 Kate Scherer, Elyria High School
3/6 *Galen Buttitta, Open Door Christian School
3/12 Sruti Ramadugu, Avon High School
3/26 Max Mason, Amherst Steele
4/2 Kelsey Stefanik-Sidener, Columbia
4/9 Ethan Glor, Lake Ridge Academy
4/16 *Casey Lehman, Vermilion
4/23 Meghan Bender, Columbia
5/1 *Galen Buttitta, Open Door
5/7 *Kelsey Stefanik-Sidener, Columbia (2nd this year)
5/15 *Casey Lehman, Vermilion (3rd this year, plus two in 2006)
5/21 Nikolai Zemesarajs, Vermilion

2001-2002 *repeat winners
1/28  Courtney Buckey, Midview
2/4, 4/1    *Brandon Sims, Brookside (two awards)
2/11, 4/8   *Haley Wightman, Avon Lake High School (FOUR: 2 awards this year, 2 last year*)
2/18         *Andrew McDaniel, Oberlin (also won one last year*)
2/15          Tom Teets, Amherst Steele
3/4, 4/15, 5/6    *Tony Tracey, North Ridgeville (EIGHT: 3 awards this year + previous*)
3/11       Charles “Chas” Branz, Elyria Catholic
3/15       Dan Donato, Elyria
4/22       *David Hadaway, Amherst Steele (also won one two years ago*)
4/29, 5/13  *David Mansfield, Avon Lake (THREE: 2 this year, one last*)

2000-2001 *repeat winners
David Smith, Keystone High School
Lara Petredis, Marion L. Steele High School, Amherst
Justin Rak, Clearview High School
*David Mansfield, Avon Lake High School
*Haley Wightman, Avon Lake High School (2 awards + next)
Drew Resar, Avon Lake High School
Katie O’Keefe, Lorain Catholic High School
*Andy Donato, Elyria High School (FOUR: 2 this year, 2 last*)
Daniel Riley, Open Door Christian School
*Tony Tracey, North Ridgeville (3 awards this year + other years*)
*Andrew McDaniel, Oberlin High School

1999-2000  *repeat winners
Matt Stipe, senior at Marion L. Steele, Amherst (2 awards)
David Hadaway, freshman at Marion L. Steele
Jonathan Bond, senior at Elyria High School (& 2 in 1998-99)
Nicole Kozdron, junior at Elyria High School
*Andy Donato, sophomore at Elyria High School (2 awards)
Greg DiNicola, senior at Admiral King (2/7)
Brian Koscho (KOSS-ko), junior at Admiral King
*Tony Tracey, sophomore at North Ridgeville (2 awards)
Derrek Gunn, senior at Keystone
Zach Hooker, senior at Firelands
Jacob Blecher, senior at Oberlin
Tanya Pervitic, senior at Clearview
Bob Majoras, senior at Elyria Catholic (THREE –2* in 1998-99)

1998-99  *Additional multiple winners
(This year and previously each award was $25)
*John Cocco, Marion L. Steele, Amherst (THREE: 2/1, 3/29, 4/26)
*Jacqueline Schumacher, N. Ridgeville (FOUR: 3/1, 4/12, 5/3, 5/17)
*Bob Majoras of Elyria Catholic High School (TWO: 3/22, 4/19)